Walim, miejscowość monitorowana

IMG_3114

Walim to miejscowość położona w województwie dolnośląskim. Jak mówią niektóre źródła za duża na wieś za mała na miasto. Jednak w sam raz by uznać Walim za najbardziej tajemniczy obszar w Polsce.

Docieramy do Walimia w niedzielne, deszczowe popołudnie. Zastajemy monstrualny obraz kilku ruin, to prawdopodobnie pozostałości muru i gruzu po Walimskich Zakładach Przemysłu Lnianego, który już teraz tylko straszy. Mam niemal wrażenie, że miasteczko zasnęło na dobre. Dostrzegam też zniszczony kościół i budynek szachulcowy, pozostałość po dawnej architekturze Walimia. Robię kilka niewyraźnych zdjęć mając wrażenie, że ponurość tego miejsca nie wynika tylko z pogody. Czujemy się niemal śledzeni. Koło starej stacji PKP zatrzymujemy się na siku. Kuba pokazuje mi słup z kamerą, a zaraz potem podjeżdża samochód terenowy. Mężczyzna na odpalonym silniku czeka aż się stamtąd zbierzemy. Potem dowiadujemy się z filmu, że w obrębie tej stacji miało rzekomo znajdować się kolejne, tajemnicze wejście do sztolni. Strach nawet sikać! Zajeżdżamy na parking marketu Dino, który swoimi zielono czerwonym kolorem chociaż trochę barwi otaczającą nas rzeczywistość. Zaspany chłopak na kasie, z wdzięcznością pełni swoje obowiązki. Upadek przemysłu włókienniczego w Walimiu sprawił, że wielu jego mieszkańców pozostało bez środków do życia. Dziś miasteczko słynie głownie z turystyki.

Nie zagłębiałam się szczególnie w historię tego regionu, ale nie od dziś wiadomo, że miasteczka położone w Górach Sowich były związane z III Rzeszą. Pojechaliśmy zatem do kompleksu „Riese” (obiekt Włodarz), podziemnych, tajnych sztolni o kryptonimie Olbrzym. W żaden sposób nie zastąpię przewodników, więc opisywanie historii powstania tunelów są tutaj zbędne i niepotrzebne, powiedziałabym nawet, że nudne. Warto jednak prześledzić stronę sztolni. Zwiedzanie odbywa się zawsze o pełnej godzinie . Proponuję też ciepłe, obuwie z konkretną podeszwą. Jest tam dość wilgotno i chłodno. Ciekawostką jest zwiedzanie łodziami zalanych części obiektu Włodarz.

Dodaj komentarz